TIINA KAUKVERE

Blogi

Mida ma mõtlen, kui keegi ütleb «ei saa» 

Minu isa raadiotelefoniga. Foto: erakogu

Mõtlen aastale 1998, kui isa tuli koju uue agregaadiga. See oli mobiiltelefon Ericsson GA 628, minu mälu järgi sinise korpusega. Meie kettaga kollase lauatelefoni puhul oli kõik palju lihtsam. Vali kolm numbrit (ühe keskjaama piirkonnas sai nii hakkama) ning Hele-Riin naabermajast oli toru otsas. Mõnikord jõudis Hele-Riinu ema või isa ette, siis tuli viisakalt torusse öelda: «Tere, kas Hele-Riin on kodus?»

Kõik vajalikud numbrikombinatsioonid olid peas, mõni neist tänase päevani (255 – vanaema, 292 – Kaia, 367 – Helene, 390 – kodu). Kui meelest ära läks, siis aitas paks ja kollane telefoniraamat.

Aastal 2000 toodi meie majja ka kompuuter. Ka see tekitas parajalt elevust, kuid tüdimus tuli ka üsna kiiresti peale. Kaua sa ikka jaksad mängida Windowsi mänge nagu Jewel Chase ja Charmer või siis Kid Pixi programmiga pilte joonistada. Aga esialgu võitlesime vennaga oma kordade pärast jõuliselt ja palju.

Loe lisaks

Võitlus täiuslikkusega

Eelmise teema jätkuna tekkis moment, kus ma mõtlesin, et ehk olen liiga karm. Isegi ebaõiglane. Nimelt ajas mind naerma see, et meie fototoimetusse saadeti filtriga pilt uuest ministrist. Kas on üldse veel mõni foto, mida vaadates petta ei saa?

Aastaid tagasi tehtud fotodelt on hästi näha, et mida ebakindlam olen olnud inimesena, seda olulisem on olnud fassaad.
Aastaid tagasi tehtud fotodelt on hästi näha, et mida ebakindlam olen olnud inimesena, seda olulisem on olnud fassaad. Eks see ole loomulik nii ühiskonna kui ka inimese kasvamisprotsessis.

Selline oli esmane mõte, ent siis leidsin, et internetiavarustest vaatavadki vastu laitmatute nägudega tippametnikud ja poliitikud. Siledad ja rõõsad – sellised näod on nende kirjutatud arvamuslugude juures.

Ja korraga tuli meelde, et ka minust tegi fotograafist sõber spetsiaalse pildi, mida poleks häbi ajalehes minu lugude juurde panna.

Teades, miks ja kuidas minu foto sündis, tundsin, et olen teistele ülekohut teinud. Oma isiklike ja siiraste mõtete avamine nõuab julgust. Poliitikutelt ja tippametnikelt eeldame, isegi nõuame seda julgust, ent auditoorium on kriitiline. Vahel isegi julm. Siis on teinekord veidi lohutav teada, et kui end juba haavatavasse olukorda paned, on vähemalt üks nüanss, mis sulle seejuures enesekindlust annab  – sa näed pildil välja nagu kõige parem sina. Isegi, kui seal on veidi petukaupa.

Loe lisaks

Butafooria, milles me elame

Eelmisel nädalal arutasime oma toimetuse ajakirjanikega selle üle, kas foto avatud kirstust on ajalehes liiga šokeeriv. Seda me aeg-ajalt teeme – arutame selle üle, kust läheb inimeste taluvuspiir, mida me ju pahatahtlikult riivata ei soovi. Teisest küljest oleme AJAkirjanikud. Kirjutame elust sellisena, nagu on kõik selle tahud. Kirjutame ka surmast.

Fotomontaaži autor Karel Reisenbuk. Fotod: Erik Prozes/Postimees, Tiina Kaukvere

Näiteks eelmisel aastal ei jõudnud lehte foto sellest, kuidas jahimees laseb maha liikluses viga saanud põdra. Ja kahju, et ei jõudnud, sest selle aasta algul hindas aasta pressifotosid valinud žürii selle parima uudisfoto nominendiks (kõik nominendid on leitavad Eesti Pressifotograafide Liidu kodulehelt). Ligi aasta tagasi tehtud foto trükiti lõpuks ikkagi ära. Julm, kuid eluline. Sõiduauto põrkas põdraga kokku. Juht sai kergemaid vigastusi, ent linna eksinud loom tuli hukata.

Midagi sellist, mis jäi sellele fotole, ei juhtunud esimest ega viimast korda. Foto autor, Postimehe fotograaf Erik Prozes osutas paratamatusele – valglinnastumine toob kaasa selle, et metsloomad satuvad linnakeskkonda. Või siis jäävad nad autode ette meie maanteedel. Kas see on julm? See on elu.  

Loe lisaks